0
Twój koszyk jest pusty.

Jak wybrać działkę?


Wybór działki wydawałby się prostą decyzją - wystarczy wybrać miejscowość, znaleźć teren o odpowiednich wymiarach i budować!

Nic bardziej mylnego.Wybór działki powinien być wyjątkowo świadomy nie tylko w aspekcie wymiarów czy lokalizacji. Szereg czynników wpływa na to, by miejsce, w którym będziesz żyć odpowiadało Ci przez następnych kilkanaście a być może kilkadziesiąt lat.

 

Ważne, abyś miał komplet informacji o każdej działce, której zakup rozważasz.

Poniżej przedstawiamy najważniesze z nich:

  1. Lokalizacja - oczywistym jest fakt, że im bliżej centrum tym cena za m2 działki będzie wyższa. Chcemy jednak zwrócić Twoją uwagę również na inne kwestie. Spóbuj pojechać na działkę w "godzinach szczytu". Gdy wszyscy jadą do pracy lub z niej wracają. Dowiesz się, jakie jest natężenie ruchu i ile tak naprawdę będą zajmowały Ci codzienne podróże.
  2. Wymiary działki i warunki zabudowy - na zakupionej działce docelowo stanie Twój dom. Pamiętaj, by przed kupnem sprawdzić wymiary działki i warunki zabudowy. Obie kwestie muszą być spełnione, by Urząd wydał pozwolenie na budowę. W przeciwnym wypadku...czeka Cię zmiana projektu.
  3. Rodzaj działki - nie na każdym terenie można budować. Przed zakupem upewnij się, że działka jest budowlana a Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego pozwala na zabudowę domkiem jednorodzinny.
    Oczywiście działki rolne, czy budowlane (które są sprzedawane w korzystniejszych cenach) można przekształcać. Niemniej jednak wiąże się to z dużym nakładem sił i czasu.
  4. Media - jeśli zależy Ci na sprawnym przeprowadzeniu inwestycji budowlanej, zadbaj, by w niedalekiej odległości od działki był dostęp do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej.
  5. Okolica - należy pamiętać, że świat się zmienia...to, że dziś w okolicy są same pola, las, czy też wolne działki w okolicy domów jednorodzinnych, nie oznacza, że tylko takie obiekty będą się pojawiały wraz z biegiem czasu. Jak uchronić się przed nieoczekiwanymi sąsiadami jak np. wielkopowierzchniowy sklep? Najlepiej sprawdzić to w Urzędzie Miasta lub Gminy. Urzędy te posiadają wiedzę oraz Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który jasno określa kilku czy też kilkunasto letnią przyszłóść okolicy.